Интерактивни наставни материјали о интегралима креирани коришћењем програмског пакета GeoGebra
Теорема 13. Нека је функција $f:[a, b]\longrightarrow \mathbb{R}$ непрекидна, а функција $\varphi: [\alpha, \beta]\longrightarrow[a, b]$ има непрекидан извод и при томе је $a=\varphi(\alpha), b=\varphi(\beta)$. Тада важи једнакост $$\int_{a}^{b}{f(x)dx}=\int_{\alpha}^{\beta}{f(\varphi(t))\varphi'(t)dt}.$$
Пример 1. Методом смене решити одређени интеграл $\displaystyle{\int_{\frac{\pi}{4}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\cos{x}}{\sin^2{x}}dx}}$.
Решење:
$$
\int_{\frac{\pi}{4}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\cos{x}}{\sin^2{x}}dx}=\left[\begin{array}{clr}
t=\sin{x} /'\\
dt=\cos{x}dx\\
x=\frac{\pi}{4}\longrightarrow t=\frac{1}{\sqrt{2}}\\
x=\frac{\pi}{2}\longrightarrow t=1
\end{array}\right]=\int_{\frac{1}{\sqrt{2}}}^{1}{\frac{dt}{t^2}}=\left.-\frac{1}{t}\right|_{\frac{1}{\sqrt{2}}}^{1}=\sqrt{2}-1.$$
Битно је уочити да се приликом налажења одређеног интеграла у решењу не враћа на стару променљиву $x$ и да се приликом замене променљиве мењају границе интеграције.
Пример 2. Методом смене решити одређени интеграл $I=\displaystyle{\int_{0}^{1}{\frac{\ln{(1+x)}}{1+x^2}dx}}$.
Решење:
$$
I=\int_{0}^{1}{\frac{\ln{(1+x)}}{1+x^2}dx}=\left[\begin{array}{clr}
x=tgt /'\\
dx=\frac{dt}{\cos^2{t}}\\
x=0 \longrightarrow t=0\\
x=1 \longrightarrow t=\frac{\pi}{4}
\end{array}\right]=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{(1+tg{t})}dt}.
$$
Како за добијени интеграл није могуће уочити решење, уводи се смена која ће трансформисати границе интеграције и саму подинтегралну функцију.
$$
I=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{(1+tg{t})}dt}=\left[\begin{array}{clr}
p=\frac{\pi}{4}-t /'\\
dp=-dt\\
t=0 \longrightarrow p=\frac{\pi}{4}\\
t=\frac{\pi}{4} \longrightarrow p=0
\end{array}\right]=-\int_{\frac{\pi}{4}}^{0}{\ln{(1+tg{(\frac{\pi}{4}-p)})}dp}=
$$$$
=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{\left(1+\frac{1-tg{p}}{1+tg{p}}\right)}dp}=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{\left(\frac{2}{1+tg{p}}\right)}dp}=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{2}dp}-\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{(1+tg{p})}dp}.
$$
Уочава се да је $\displaystyle{\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{(1+tg{p})}dp}}$ заправо интеграл који се појавио на почетку задатка, подинтегрална функција и границе интеграције су исте као код интеграла са почетка након увођења прве смене. Дакле:
$$
I=\int_{0}^{\frac{\pi}{4}}{\ln{2}dp}-I \Longrightarrow I = \frac{\pi}{8}\cdot\ln{2}.
$$
Пример 3. Методом смене решити интеграл $\displaystyle{I=\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{x\sin{x}\cos{x}}{\sin^4{x}+\cos^4{x}}dx}}$.
Решење:
$$
I = \int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{x\sin{x}\cos{x}}{\sin^4{x}+\cos^4{x}}dx} =\left[\begin{array}{clr}
x=\frac{\pi}{2}-t /'\\
dx=-dt\\
x=0 \longrightarrow t=\frac{\pi}{2}\\
x=\frac{\pi}{2} \longrightarrow t=0
\end{array}\right]= -\int_{\frac{\pi}{2}}^{0}{\frac{(\frac{\pi}{2}-t)\cdot\cos{t}\sin{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt} =
$$$$
=\frac{\pi}{2}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}-\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{t\cdot\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}.
$$
Потребно је уочити да $\displaystyle{\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{t\cdot\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}}$ има исту подинтегралну функцију и исте границе као интеграл са почетка задатка, па се може означити са $I$. Добија се:
$$
I = \frac{\pi}{2}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}-I,
$$
односно,
$$
2I=\frac{\pi}{2}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}.
$$
Одавде је
$$
I=\displaystyle{\frac{\pi}{4}\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{\sin{t}\cos{t}}{\cos^4{t}+\sin^4{t}}dt}}=\left[\begin{array}{clr}
p = \sin{t} /'\\
dp = \cos{t}dt\\
t=0 \longrightarrow p=0\\
t=\frac{\pi}{2} \longrightarrow p=1
\end{array}\right]=\frac{\pi}{4}\int_{0}^{1}{\frac{pdp}{2p^4-2p^2+1}}=
$$
$$
=\left[\begin{array}{clr}
s=p^2 /'\\
ds = 2pdp\\
p=0 \longrightarrow s=0\\
p=\frac{\pi}{2} \longrightarrow s=1
\end{array}\right]=\frac{\pi}{8}\int_{0}^{1}{\frac{ds}{2s^2-2s+1}}= \frac{\pi}{16}\int_{0}^{1}{\frac{ds}{\left(s-\frac{1}{2}\right)^2+\frac{1}{4}}}=\left.\frac{\pi}{8}arctg{(2s-1)}\right|_{0}^{1}=\frac{\pi^2}{16}.
$$
Следећи аплет приказује график подинтегралне функције из примера 3, као и вредност траженог интеграла.
Пример 4. Решити интеграл $\displaystyle{\int_{\frac{1}{a}}^{a}{\frac{|\ln{x}|}{1+x}dx}}$.
Решење:
Како се у оквиру подинтегралне функције налази апсолутна вредност, неопходно је размотрити када је та апсолутна вредност позитивна, а када је негативна. Због особине адитивности интеграла, могуће је дати интеграл написати помоћу збира, па важи:
$$
\int_{\frac{1}{a}}^{a}{\frac{|\ln{x}|}{1+x}dx}=\int_{\frac{1}{a}}^{1}{\frac{-\ln{x}}{1+x}dx}+\int_{1}^{a}{\frac{\ln{x}}{1+x}dx}.
$$
Такође, у границама интеграла налази се број $a$, општи број од кога такође зависи знак интеграла. Биће размотрена два случаја - случај када је број $a>1$ и када је $0 < a < 1$.
Следећи аплет приказује график подинтегралне функције из примера 4, као и вредност интеграла у зависности од промене параметра $a$.
Пример 5. Решити интеграл $I=\displaystyle{\int_{0}^{\pi}{\frac{x}{2+\sin{x}}dx}}$.
Решење:
Уводи се смена тако да границе интеграла буду симетричне. Сменом $\displaystyle{t=x-\frac{\pi}{2}}$ границе постају симетричне и почетни интеграл је могуће записати као збир два интеграла.
$$
I=\int_{0}^{\pi}{\frac{x}{2+\sin{x}}dx}=\int_{-\frac{\pi}{2}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{t}{2+\cos{t}}dt}+\frac{\pi}{2}\int_{-\frac{\pi}{2}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{dt}{2+\cos{t}}}.
$$
Интервал у коме се врши интеграција је симетричан у односу на координатни почетак. Подинтегрална функција интеграла $\displaystyle{\int_{-\frac{\pi}{2}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{t}{2+\cos{t}}dt}}$ је непарна на симетричном интервалу, па је овај интеграл једнак нули. Како је подинтегрална функција интеграла $\displaystyle{\int_{-\frac{\pi}{2}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{dt}{2+\cos{t}}}}$ парна на симетричном интервалу, важи да је $\displaystyle{\int_{-\frac{\pi}{2}}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{dt}{2+\cos{t}}}=2\int_0^{\frac{\pi}{2}}{\frac{dt}{2+\cos{t}}}}$. Дакле, важи:
$$
I=\pi\int_{0}^{\frac{\pi}{2}}{\frac{dt}{2+\cos{t}}}.
$$
Уводи се смена $\displaystyle{p=tg{\frac{t}{2}}}$. Добија се да је почетни интеграл сада једнак
$$
I=\pi\int_{0}^{1}{\frac{2dp}{3+p^2}}=\left.\frac{2\pi}{\sqrt{3}}arctg{\frac{p}{\sqrt{3}}}\right|_{0}^{1}=\frac{\pi^2}{3\sqrt{3}}.
$$
Следећи аплет приказује графике подинтегралних функција из примера 5, као и решења наведених интеграла.