Površina valjka
Sa površima i telima oblika valjka susrećemo se svakodnevno. Na primer, razne vrste metalnih cevi, konzervi, razne vrste posuđa, itd. Poznavanje površina takvih tela značajno je za njihovu izradu i primenu.
Neka je u ravni data kružnica L i prava a koja sa ravni \pi ima samo jednu zajedničku tačku. Skup svih pravih u prostoru koje su paralelne pravoj a i sadrže tačke krive L, obrazuju površ koju nazivamo kružna cilindrična površ.
Ako napravimo preseke takve površi dvema ravnima, paralelnim ravni direktrise, dobićemo u preseku dve kružnice L_1 i L_2 podudarne kružnici L. Telo ograničeno delom cilindrične površi i između paralelnih krugovima L_1 i L_2 naziva se valjak. Ukoliko je generatrisa a normalna na ravan direktrise L takav valjak nazivamo pravim valjkom.
Kako se pravi valjak sastoji iz dva podudarna kruga i omotača, to je za dobijanje površine valjka potrebno izračunati površine ovih površi. Obeležimo sa B površinu jedne osnove valjka,jasno je da je B=\pi \cdot r^2. Omotač valjka čini paralelogram čije su stranice 2r \pi i H, pa je površina omotača M=2r \pi H. I sada je jasno da je površina valjka
P=2B+M= 2 \pi r^2 + 2\pi r H= 2 \pi r (r +H).