Јована Јездимировић
Универзитет у Београду, Математички факултет

Основна подешавања


GeoGebra има три различита приказа математичких објеката:
графички,
алгебарски (бројчани),
и табеларни приказ.

Помоћу њих се могу приказати математички објекти у три различита облика: графички (на пример, тачке, графици функција), алгебарски (на пример, координате тачака, једначине) и у ћелијама табеле. При томе су сви начини приказа истог објекта динамички повезани и аутоматски се прилагођавају свакој промени која се изврши у било којем приказу, независно од начина на који су објекти настали.

Слика 3.1. Изглед основног прозора Геогебре


Графички приказ

Геометријске конструкције се праве у графичком приказу, помоћу миша и алата за конструкције који се налазе на траци са алатима. Изаберите било који алат за конструкције са траке са алатима и прочитајте помоћ за алат (десно од траке са алатима) да бисте сазнали како се користи одабрани алат. Сви објекти које направите у графичком приказу имају и алгебарску репрезентацију у алгебарском приказу.

Напомена: Oбјекти се у графичком приказу могу померати тако што се могу превлачити помоћу миша. У исто време, њихова алгебарска репрезентација у алгебарском приказу се динамички ажурира.
Свака икона у траци са алатима представља једну кутију са алатима која садржи сличне алате за конструкцију. Кутију са алатима отварате кликом на малу стрелицу у доњем десном углу њене иконе.
Алати за конструкцију су организовани по врсти објеката које производе. Алате који креирају разне врсте тачака могу се пронаћи у кутији са алатима за тачке (подразумевана икона),

Слика 3.2. Алати који креирају разне врсте тачака

а алате којима изводите геометријске трансформације у кутији са алатима за трансформације (подразумевана икона ).

Слика 3.3. Алати за геометријске трансформације



Алгебарски приказ

Поље за унос служи за директан унос алгебарских израза у GeoGebru. Притиском дугмета Enter, алгебарски унос ће се појавити у алгебарском приказу, а његова графичка репрезентација ће аутоматски бити приказана у графичком приказу. На пример, унос f(x) = x^2 даје функцију f у алгебарском приказу, док се у графичком приказу појављује њен график.

У алгебарском приказу су математички објекти организовани као независни и зависни објекти. Ако се направи нови објекат без коришћења било којег другог постојећег објекта, он се тада сврстава у независне објекте. Ако је нови објекат направљен коришћењем постојећих објеката, онда ће он бити завистан објекат.
Алгебарска репрезентација објекта у Алгебарском приказу се може сакрити, тако што ће се објекат означити као Помоћни објекат: десним кликом миша (MacOS: Ctrl-klik) на објекат отвориће се контекстни мени у коме треба одабрати ставку 'Pomoćni objekat'. Помоћни објекти се стандардно не приказују у Алгебарском приказу, али то се може изменити одабиром ставке 'Pomoćni objekti' у менију Prikaz.

Oбјекти se могу мењати и у алгебарском приказу: Прво атреба ктивирати алат за Померање,

Слика 3.4. Алати за померање

а затим притиснути двоструки клик на независни објекат у алгебарском приказу. Појавиће се поље за унос у којем се може директно мењати алгебарска репрезентација објекта. Притиском на дугме Enter, графичка репрезентација објекта ће се аутоматски прилагодити изменама које су направљене. Двоструким кликом на зависни објекат у алгебарском приказу отвориће се прозор за дијалог у којем се може редефинисати тај објекат.
GeoGebra нуди широк спектар наредби које се могу унети у поље за унос. Листу наредби можете отворити кликом на дугме 'Naredba' у десном углу поља за унос. Након одабира наредбе из те листе (или уношења њеног имена директно у поље за унос) могуће је притиснути дугме F1 за добијање информације о њеној синтакси и аргументима које та наредба захтева.

Табеларни приказ

У GeoGebr-ином табеларном приказу свака ћелија има јединствено име помоћу којег се може директно адресирати. На пример, ћелија у колони А и врсти 1 се зове А1.
Напомена: Ова имена ћелија могу да се користе у изразима и наредбама за адресирање садржаја одговарајућих ћелија.

У табелу се, поред бројева, могу уносити сви типови математичких објеката које GeoGebrа познаје (на пример, координате тачака, функције, наредбе). Ако је то могуће, GeoGebrа истовремено у графичком приказу приказује графичку репрезентацију објекта који је унет у ћелију табеле. При томе назив објекта одговара имену ћелије у табели у којој је објекат првобитно направљен (на пример, А5, С1).

Напомена: Објекти направљени у табели се подразумевано сврставају у помоћне објекте у алгебарском приказу. Ти помоћни објекти се могу приказати или сакрити одабиром ставке 'Pomoćni objekti' у менију Приказ.