2MathEBook

Kvadratna jednačina i kvadratna funkcija

Galileo Galilej (Galileo Galilei, 1564 - 1642) je možda prvi pravi prirodni naučnik u istoriji, jer je osmatranja i eksperimente organizovao u matematički formalizovane naučne teorije, koje je potom ponovo proveravao i eksperimentima ili osmatranjima.
Posle školovanja u Firenci i Pizi, postao je 1592. profesor matematike i prirodne filozofije u Padovi, koja je tada pripadala Mletačkoj republici. Predavao je matematiku i astronomiju, uglavnom lekarima koji su, u Galilejevoj epohi astrologiju smatrali jednim od svojih glavnih izlečiteljskih sredstava.
Oštrog uma i još britkijeg jezika, bio je uvek spreman da dovede u sumnju vladajuće dogme. Što mu je uvek donosilo koliko pristalica, toliko i neprijatelja.

Galiljeva naučna slava, koja sve do danas nije potamnela, vezana je za jedan eksperiment sa slobodnim padom i konstrukcijom teleskopa.
Eksperiment sa slobodnim padom izveden je sa čuvenog Krivog tornja u Pizi, kada je Galilej sa vrha bacio dve metalne kugle veoma različitih težina i pokazao da istovremeno padaju na zemlju, odnosno da, suprotno dotadašnjim verovanjima, brzina pri slobodnom padu ne zavisi od težine (alijas mase) tela koje pada.
Danas nam je dobro poznato da se taj odnos može izraziti jednakošću $s = 0.5 g t^2$, gdje $g$ predstavlja ubrzanje Zemljine sile teže (približna vrednost $9.81 m/s^2$).
Zavisnost pređenog puta o vremenu matematički se može zapisati kao

$s(t) = 0.5 g t^2.$


Pređeni put je funkcija vremena, a kako se menja s kvadratom vremena nazivamo je KVADRATNOM FUNKCIJOM.


Copyright © Matf